Piątek, 3 Maj 2024

Raport Polskiej Agencji Prasowej „20 lat Polski w Unii Europejskiej” – bilans sukcesów

18.04.2024, 13:25 Aktualizuj: 24.04.2024, 13:57
Fot. PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak

Po 20 latach bilans członkostwa Polski w Unii Europejskiej jest dodatni – uważają autorzy raportu „20 lat Polski w Unii Europejskiej” przygotowanego przez Polską Agencję Prasową. Ich zdaniem lepiej jednak mówić o maratonie niż o bilansie zamkniętego okresu, bo UE stale stawia państwom członkowskim nowe cele.

Polska Agencja Prasowa poprosiła kilkunastu ekspertów i naukowców o podsumowanie przemian w naszym kraju. Raport dotyczy: gospodarki, społeczeństwa, wsi, rolnictwa, środowisko naturalnego, samorządów, edukacji, zdrowia, transportu i wyzwań, które stoją przed UE. Raport uzupełniony jest o szesnaście opracowań przygotowanych przez urzędy marszałkowskie, które podsumowują rozwój Polski w regionach.

Prof. Adam A. Ambroziak ze Szkoły Głównej Handlowej, którego zespół przygotował rozdział poświęcony gospodarce, pytany o to, co przyniosła nam przynależność do UE, podkreślił, że „jesteśmy ofiarami własnego sukcesu”.

„Bilans handlowy już w pierwszych latach po akcesji był dodatni, i to nie tylko w artykułach przemysłowych, ale także w rolno-spożywczych. Obecnie oferujemy coraz więcej towarów z dziedziny high-tech” – powiedział prof. Ambroziak.

Z kolei prof. Monika Stanny z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk w raporcie podsumowała zmiany, które w czasie członkostwa Polski w UE zaszły na polskiej wsi.

„Środki, które zostały przeznaczone na rolnictwo zmieniły polską wieś. Wieś podmiejska jest zupełnie inna od tej, która leży na styku regionów. Migracje stały się papierkiem lakmusowym popularności danego miejsca. Starzeją się głównie te regiony, z których ludność migruje, a młode są regiony przy miastach. Co ciekawe, zarówno w miastach, jak i na wsiach poziom dzietności jest jednakowy” – powiedziała  prof. Stanny podczas debaty poświęconej raportowi.

Prof. Wawrzyniec Czubak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu jest współautorem rozdziału raportu dotyczącego polskiego rolnictwa.

„Polskie gospodarstwa rolne z pewnością są beneficjentami UE, a chyba nie przesadzę, mówiąc, że są największymi beneficjentami tych zmian z ostatnich 20 lat. Na to składają się dopłaty bezpośrednie, jak i fundusze strukturalne. Te środki na pewno przyczyniły się do diametralnych zmian” – powiedział prof. Czubak.

Rozdział o środowisku przygotował prof. Krystian Szczepański z Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego.

„Jesteśmy teraz w kompletnie innym miejscu, jeśli chodzi o standardy ochrony środowiska niż 20 lat temu. Wtedy nikt nie zachęcałby nas, żeby pić wodę z kranów. Teraz wszystkie nasze samorządy, dzięki dużej pracy, doprowadziły do tego, że jest to absolutnie bezpieczne, a my tylko z przyzwyczajenia kupujemy w sklepach wodę w butelkach. Co nie oznacza, że nie ma jeszcze wielu rzeczy do zrobienia w innych sprawach dotyczących środowiska” – zaznaczył prof. Szczepański.

Prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk przygotował rozdział raportu poświęcony transportowi.

„Najbardziej spektakularny jest rozwój dróg ekspresowych i autostrad. Poruszamy się średnio o 1/3 szybciej w skali kraju, niż przed wstąpieniem Polski do UE” – zauważa prof. Śleszyński.

Publikację „20 lat Polski w Unii Europejskiej” w wersji cyfrowej można pobrać TUTAJ.

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.
Więcej o:

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.